Кухня – лепене на плочки на стена и под, фугиране
Лепене на плочки в кухнята, фугиране.
Лепене на плот с монтажно лепило

За да запазим горната повърхност цяла и да не се виждат пирони или винтове ще залепим плота с монтажно лепило.
Монтажните лепила са създадени да улесняват и съкращават времето за работата на майсторите. Без пирони, без винтове – показвали сме ви неведнъж предимствата на монтажните лепила.
Монтажното лепило, с което работим е предназначено за експресно лепене на различни абсорбиращи и неабсорбиращи материали. Нанася се вълнообразно върху едната повърхност.
Залепва веднага без да е необходимо изчакване за изпарение на разтворителя.
Лепене на плочки над кухненски плот

Малките плочки с размер 10 на 10 сантиметра са предназначени само за стена. За лепенето им ще използваме лепило със завишени характеристики за да сме сигурни, че при нагряването на стената над печката, то ще може да поеме евентуалните температурни разширения.
Производителите на плочки са се погрижили да улеснят майсторите при лепене на такива плочки, като са ги обединили в пана по 12 броя. Така няма нужда фугата да се контролира непрекъснато.
Полагането на грундиращ слой ще обезпраши и заздрави основата. Това повишава сцеплението на лепилото към стената и осигурява здраво залепване на плочките и предотвратява тяхното отлепване.
Уеднаквяването и намаляването на попиваемостта на основата пък ще доведе до пестене на материал при следващата операция.
Съвременните строителни материали и по-специално сухите смеси са обогатени с различни минерални и полимерни съставки, които подобряват качествата им. Но за да се активират и сместта да придобие оптималните си свойства след първоначалното си разбъркване тя трябва да остане известно време в покой. Под въздействието на водата, за три до пет минути сместта е узряла и трябва пак да се разбърка.
Когато е необходимо узряване, производителите са го отбелязали на опаковката на продукта. Не всички смеси се нуждаят от узряване. Това зависи от състава им.
За лепенето на плочките 10 на 10 сантиметра е препоръчително използването на маламашка с размер на зъбите 4 мм. Големината на зъбите определя количеството на лепилото, което остава върху основата.
Излишно е използването на маламашка с по-големи зъби. Плочките се нивелират по-трудно, когато има повече от необходимото лепило зад тях.
За по-прецизно определяне на разстоянието между отделните пана се поставят кръстчета.
Гъвкавото лепило има добро сцепление с основата и не позволява на плочките да се смъкват. Затова не е необходимо те да се укрепват допълнително.
Колкото по-дълго е времето за употреба на готовия разтвор и отвореното време на лепилото, толкова то е по-предпочитано от майсторите, тъй като не се налага често спиране на работата за забъркване на нова смес.
След около 24 часа, в зависимост от атмосферните условия, плочките могат да се фугират. Но ние ще залепим първо плочките на пода и след това ще фугираме всички плочки заедно.
Полагане на ламиниран паркет

На пазара се предлага богато разнообразие от ламинирани паркети с различно качество. Дебелината на ламината не е показател за качеството. Важен е материалът, от който е направена носещата плоча и класът на износоустойчивост. Производителите са въвели класове за износоустойчивост, означени с цифри.
Означенията, започващи с числото 2 са за ламинат за домашно ползване, като цифрата след тях (1, 2 или 3) означава съответно подгрупата - 1 - за слабонатоварени, 2 - за нормално натоварени и 3 - за интензивно натоварени помещения.
По подобен начин са означени и ламинатите, препоръчвани за монтаж в обществени помещения. Там първата цифра е 3.
Монтаж на первази с монтажнолепило е за препоръчване когато стените са прави. Первазите се монтират за секунди. Лепилото се нанася по цялата дължина на перваза и той се залепва веднага за стената без да е необходимо изчакване.
Боядисване

Основните качествени показатели, по които се оценяват интериорните бои са 4 и те са описани в специален стандарт, валиден за страните членки на Европейския съюз.
Първият показател е сила на покриване на боята. Този показател е съизмерим с така наречената разходна норма, която производителите са задължени да отбелязват на опаковките на своите продукти. Разходната норма представлява количеството боя, необходима за покриването на един квадратен метър съответно при една или две ръце.
Вторият показател е степента на гланц. Той се измерва в проценти и задължително трябва да бъде отбелязан върху етикета.
Третият показател е устойчивостта на мокро миене. Все по-често хората предпочитат да боядисват с бои, които могат да се мият, отколкото да пребоядисват стените често. Това освен всичко спестява средства.
Четвъртият показател определя размера на частиците в боята. За интериорните бои той е под 100 микрона. Този показател определя възможността на боите освен с четка да се нанасят и с пистолет.
Фугиране на керамични плочки

Фугиране на плочките е основен момент при полагането на керамичните покрития. Обикновено между плочките се оставя различен размер фуга в зависимост от размера им и желанията на собствениците. Понякога се полагат плочки и без фуга между тях. Но за такова полагане на плочки се изисква идеално равна основа и плочки без никакви отклонения в размера – т.е. абсолютно еднакви. Защото една от задачите на фугата е да обира евентуални отклонения в размера на плочките. Естествено в повечето случаи говорим за отклонения в части от милиметъра.
Фугиращата смес трябва добре да проникне във фугата между двете плочки. Затова и нанасянето й става като се разнася по цялата повърхност на плочките с гумирана маламашка, разположена под ъгъл спрямо плочките и спрямо фугите. За по-добро сцепление преди нанасянето на фугиращата смес самите фуги могат да се намокрят.
Аквастатичният ефект на фугиращите смеси предотвратява проникването на вода в структурата на фугата и така пречи на образуването на опасни микроорганизми като плесени и мухъли, за които влагата е жизнено важна.
При оформянето на фугите с добре изцедена гъба, освен почистването на плочките, се отнема и излишният слой от фугиращата смес и фугите се заглаждат.
Едва след изсъхването на фугите, цялата повърхност се избърсва със сух парцал.
На пазара се предлагат различни бои на различни производители с различни цени. Понякога е трудно за обикновения потребител да избере оптимален вариант. Стандартният отговор на въпроса защо една боя е по-скъпа от друга е – тя е по-качествена. Но какво се крие зад този обобщен термин “по-качествена”?
Лепене на подови плочи от гранитогрес

Системата за лепене на плочки в домашни кухни е еднаква както за стените, така и за пода – тоест включва едни и същи продукти. Преди да се пристъпи към лепенето на плочките на пода, основата трябва да се грундира и да се изчака да изсъхне.
Лепилото, което използваме е предназначено за лепене на плочи с по-голяма попиваемост на закрито и открито. То се препоръчва от производителя за лепене на гранитогрес на закрито. По-малката попиваемост на плочите от гранитогрес изисква лепенето им да става с лепила обогатени с различни синтетични добавки, които осигуряват на лепилото характеристики, необходими за лепене на плочи от гранитогрес.
Когато купувате лепило следете внимателно какво пише на опаковката.
За лепенето на големите плочи нашият майстор смени маламашката. Размерът на зъбите трябва да е 10 милиметра. С този размер на зъбите се осигурява необходимото количество лепило за оптимална контактна повърхност.