Изграждане на душ кабина със стъклени врати в банята
Изградихме новата ВиК инсталация. С влагоустойчив гипс картон направихме някои допълнения за още по-рационално използване на банята. Осигурихме и водонепропускливостта на банята, като нанесохме слой хидроизолция.
Проект на банята

В коридора е предвидено е място и за пералня. От двете страни на антрето към дневната се намират двете мокри помещения – баня и втора тоалетна.
Следва и дневната, която е обединена с кухненския бокс.
По проект вратата на банята се отваря навътре и е разположена плътно в дясно. При малки помещения, този начин на разполагане на вратата не позволява пълноценното използване на пространството.
Бихме могли да разположим тоалетната срещу нея, но за нормална мивка разстоянието не е достатъчно.
Душовото пространство също е ограничено и не може да се получи една удобна душкабина. Ако се прегради остават около 73 см, което е недостатъчно като ширина.
Нашето предложение бе да преместим вратата, като осигурим място за разполагане на голяма и удобна мивка, а тоалетната да остане самостоятелно на срещуположната страна.
Ще разширим пространството, и така ще се получи голяма душ кабината със стъклени врати. По този начин ще отделим мократа от сухата зона в банята. В малката ниша до тоалетната чиния остава място за лирата. Ще я поставим на подходяща височина удобна за закачане на хавлии и кърпи.
Бетоновите шайби, които виждате на чертежа в червено, реално предствляват две от стените на банята. За да могат да се прокарат инсталациите, те са покрити с блокчета клетъчен бетон.
Така не се нарушава целостта на бетоновите шайби, тръбите са скрити а стените равни.
Реализация на ремонта в банята

До вратата ще монтираме правоъгълна елегантна мивка с шкаф. Над мивката ще вградим голямо огледало, което допълнително ще разширява пространството на банята. Срещу вратата ще разположим стояща тоалетна чиния, но с вградено казанче. Всъщност при този случай вграден е само водосъдържателят и така извън стената остава само чинията. Това също е едно много практично и красиво решение.
До тоалетната ще преместим и лирата, за която сме оставили място в нишата образувана от стената и куфара на вградената структура.
Голямата и удобна душкабина ще отделим с прагче и параван с плъзгащи врати. Стъклата ще бъдат абсолютно прозрачни за да не се намалява визуално пространството. За по-удобно ползване на кабината елегантният смесител и душокачването ще са разположени на късата страна.
В удължението на стената, което ще изработим от влагоустойчив гипскартон, ще оформим и ниша за удобно разполагане на козметичните продукти.
За оптималното осветление сме предвидили лунички в окачения таван и модерна лампа над огледалото.
А плочките ще допълват модерното звучене на тази компактна баня.
Монтаж на вградено казанче

Ние се възползвахме и по друг начин от тази ситуация. Промяната в проекта изискваше и промяна на ВиК инсталациите. Прокарахме новите тръби в меките блокчета, а тези зад вградената структура премахнахме. Така освободихме още десетина сантиметра полезно пространство в банята.
В замазката прокарахме и двете тръби от двата нови сифона – един в душкабината и един в предната част на банята, за да се осигури оттичане на водата и от нея.
Осигурихме захранване и отвеждане на мръсната вода и за новата мивка.
След това с гипскартон удължихме от едната стена на душкабината, като заложихме усиеленн профил за фиксиране на стъкления параван.
От другата страна също удължихме стената на душкабината, като залепихме няколко блокчета клетъчен бетон.
Използвахме два начина за удължаване на стените, защото там където удължението е с гипскартон, ще може да направим ниша, която ще бъде много удобна.
Запълнихме каналите, изкопани за водопроводните тръби.
Вградихме структурата за стоящата тоалетна чиния и след това я скрихме зад куфар от влагоустойчив гипскартон.
Изградихме и окачен таван, за да можем да осигурим по-равномерно осветление чрез влагоустойчиви луни.
За да намалим попиваемостта на клетъчния бетон шпакловахме с циментов разтвор.
Хидроизолация на баня

За значението и ролята на хидроизолацията в банята сме говорили много. Критичните зони в банята са ъглите и душовото пространство.
Душовото пространство е подложено ежедневно на мокрене. Водата и влагата могат да проникнат зад плочките през фугите между плочките. Всекидневното използване на душа не позволява на влагата да изсъхне. Ако липсва хидроизолация, тази влага ще проникне през мазилката и ще достигне и до тухлите. Така се осигурява идеална среда за развитие на микроорганизми.
А за втората критична зона – ъглите между стените и стените и пода, е предвидена допълнителна защита с гъвкава хидроизолационна лента. Тя е в състояние да поеме разтягане до 300% без да се скъса и така подсигурява ъглите от проникване на влага.
Лепене на плочки в банята

За лепенето на плочките в банята използваме гъвкаво лепило.
Производители на лепилата са указали на опаковката точното съотношение на вода и сухо вещество, в което трябва да се разбърка сместа, за да се гарантира лесна работа и дълготраен резултат. При наличие на по-малко вода от определенето, със сместа ще се работи трудно и ще се съкрати отвореното време.
Ако пък водата е в по-голямо количество, то това ще доведе до повече остатъчна влага под плочките, трудно набиране на първоначална якост на залепване а в последствие и отлепване на покритието.
Сигурно вече всички знаят, но защо пък да не повторим за начинаещите – винаги изсипвайте сухото вещество във водата и бъркайте на бавни обороти.
Обзавеждане на банята

След плочките монтирахме и санитарното оборудване. И тъй като тоалетната чиния е стояща на пода се налага да пробием отвори за дюбелите в подовите плочки. Керамичните покрития се пробиват със специални свредла, които правят отвор с гладки стени ръбове.
А самото монтиране на чинията е стандартно.
Белият цвят на санитарното обзавеждане винаги внася усещане за чистота в банята.