Ремонт на най-малката баня
Ще ви предстaвим ремонта на най-малката баня в нашето портфолио. Банята се е получила в резултат на някакво преустройство и е най-малкото, което сме ремонтирали до сега.
Ремонт на малка баня

Днес в предаването ще ви предстaвим ремонта на най-малката баня в нашето портфолио. Помещението се е получило в резултат на някакво преустройство и е най-малкото, което сме ремонтирали до сега. Това не означава, че е по-лесно за проектиране, дори напротив, колкото по-малко е помещението, толкова по-трудно се съчетават всички необходими фунции – тоалетна, душово пространство и мивка.
Два проекта за банята

За разположението на оборудването в банята имахме две идеи. Едната - с врата отваряща се навън и мивка в дясно да нея. Правило е вратите на сервизните помещения да се отварят навътре. Само в изключително належащи случаи може да се направи компромис с това правило.
Затова и избрахме втория проект. Колкото и малко да е помещението – почти 2 квадратни метра, намерихме място за всичко – вградена структура с конзолна тоалетна чиния, мивка и душ. И вратата се отваря навътре.
Наистина е изумително как можеш да побереш всичко необходимо – тоалетна, душ и мивка, в едно малко помещение, когато си принуден да го направиш.
Хидоизолация на банята

Влагата в мокрите помещения е основната причина за образуването на мухъл, тъй като тя е в основата на образуването на хранителната среда за развитието на микроорганизми. С полагането на хидроизолация елиминираме възможността каквато и да е влага да проникне вътре в стените.
Лепенето на плочки в мокри помещения си има своите правила и те трябва да се спазват от майсторите, ако искате да имате здравословна среда.
Именно за да се запази елестичността на хидроизолацията и да се подсигурят критичните зони в банята, в ъглите се вмазват между два слоя и гъвкавите хидроизолационни ленти.
След изсъхването на хидроизолационния разтвор се започва с лепенето на плочките.
Оразмеряването и подготовката преди самото лепене е необходимо условие за точно изпълнение на проекта за керамичното покритие.
И докато майсторите лепят плочки ние ще ви дадем няколко съвета при планирането и изпълнението на ремонта на банята.
Ъглите на баните в панелните жилища

Ако вашето жилище се намира в панелен блок то ъглите на помещението най-вероятно са скосени. Това е последствие от начина на строеж и изливане на клетките за баните в този вид блокове.
Този проблем се решава с лепене на парчета от плочките и запазване на това неестетично скосяване и размера на банята.
Може да измажете с хастарна мазилка и така да осигурите правите ъгли, което е много важно за еднопомещение като банята.
Или пък да направите предстенна обшивка с влагоустойчив гипс картон.
Това ще улесни и подмяната на водопроводната инсталация ако се налага местене на душа например.
Предстенната обшивка се прави по класическата технология с метална конструкция.
Избор на цветове за банята

Все по-голямо значение при избора на плочки оказват цветовете. Отмина времето на едноцветните бани.
Производителите предлагат серии с различни цветове и декори плочки. Всеки може да намери своя любим цвят, който да съчетае с различни декори.
Зоните се подчертават с цветово разнообразие.
Тук стената зад вградената структура и тоалетната чиния е в по-тъмен цвят. Така белият цвят на тоалетната чиния ще изпъкне.
Зад душа също правим една вертикална линия от по-тъмни плочки, оградени с декор.
Душовото окачване и смесителят остават в средата на тази линия.
Проблеми в банята

Кои са най-често срещаните проблеми в баните на по-голямата част на българския народ.
Както сме казвали много пъти, качествения ремонт на банята е скъпо струващо удоволствие. Може би затова и българите не ремонтират баните си поне 15-20 и повече години.
И ето в какво се превръщат тези помещения през тези дълги години на експлоатация.
Дизайна на плочките няма да коментираме, защото обяснението е ясно – през социализма имаше два цвята плочки – бели и сини. Тук там и кафяви. Но това беше преди повече от 25 години.
Затова и баните се превръщат в едно от най-грозните и нездравословни помещения.
Мухълът по стените и тавана, който се е образувал преди много години, е една потенциална опастност за развитие на алергии.
Фугите в повечето случаи са мръсни или вече въобще ги няма въобще.
За санитарното оборудване важат същите определения - амортизирано и много остаряло.
А вече говорим за банята не само като място за сутрешния тоалет. Реномираните фирми говорят за зелена баня.
Независимо дали банята ви е голяма или малка, днес е по-важно от всякога да пестим водата и енергията. Има много начини да го направите - това ще намали и разходите ви. Идеал Стандарт иновира в тази сфера от години, правейки малки подобрения с голям краен ефект.
Обзавеждане за баня

Ето как изглежда банята след монтажа на санитарното оборудване:
Цветовете на плочките са земни – кафяво и светло бежово. Формите са овални. За малките пространства е препоръчително използването на овални форми – за мивката, за тоалетната чиния. Така се пестят сантиметри, които понякога са важни за разполагането на санитарията или пък, както е в нашия случай – за посоката на отваряне на врата.
Вратата е изработена от алуминиеви профили с цвят венге, който отвътре се съчетава с тъмните плочки, а от вън с цвета на останалите интериорни врати.
Овалните форми се запазват и в избраната серия на смесителите за мивката и за душа.
Осветлението е равномерно, осигурено от лунички на тавана. В окачения таван е вграден и вентилатор с клапа за вентилация на помещението.