Усвояване на тераса и топлоизолация с каменна вата
Ще усвоим терасата и ще изолираме с каменна вата. Ще зазидаме едната балконска врата.
Топлоизолация с каменна вата

Добрата подготовка на основата е задължителна ако държите на качествено и ефективно изпълнение на топлоизолационна система. Грундирането на стената преди полагането на топлоизолационния материал ще обезпраши основата и така че се осигури максимално добро залепване на плоскостите към основата. Плочите от твърда каменна вата се използват за топло, шумоизолация и пожарозащита при външни топлоизолационни системи.
Твърдите плочи от каменна вата, които нашите партньори препоръчват за изпълнение на топлоизолационна система са двуслойни и импрегнирани с органична смола. Те са с дебелина от 80 мм и са напълно влаго- и водоустойчиви. Изключително твърдият горен слой с дебелина до 20 мм гарантира отличната устойчивост на механични натоварвания. Надпис отбелязва ориентацията в горно положение, осигуряваща правилен монтаж. Системите за облицоване на външни стени, включващи изолация с минерална вата, позволяват на фасадата да “диша”. Това е важно, тъй като ако сградата е облицована със паронепропусклив слой, резултатът може да бъде нежелана кондензация и образуване на плесени и мухъл по вътрешната повърхност на стените.
Преди нанасяне на лепилото върху гърба на топлоизолационните плочи, се нанася шприц с дебелина около 1 мм. Лепилният разтвор се разбърква добре в точно определено количество вода. Сместа лесно се хомогенизира и е изключително лесна за разнасянесе и заглаждане. Той е предназначен за лепене на топлоизолационни плочи от каменна вата и има отлично сцепление към този капризен към лепене материал. Лепилно-шпакловъчната смес е паропропусклива и осигурява свободно преминаване на газовите пари.
Едва след изсъхването на тънкия слой шпакловъчна смес можем да преминем към монтажа на топлоизолацията. Разтворът се нанася като рамка по краищата на плочата от каменна вата.Нанасят се и 3 до 5 топки в средата на плочата. След това тя веднага се притиска към стената. Правилното полагане на плочите изисква разминаване на фугите във вертикалните редове. Особено внимание трябва да се обърне при полагането на плочите около прозорците. Те се подреждат така, че да не се образува фуга по продължение на ръбовете на прозорците. Така се избягва появата на пукнатини в мазилката. Плочите се изрязват в пистолетна форма и се лепят около ъглите на прозорците. При обработката на вътрешния ъгъл също трябва да се следи за разминаването и прихващането на плочите. Те се разминават със застъпване на всеки ред.
Около рамката на прозореца се залепват парчета вата с дебелина от 20 мм. Парчетата се притискат и залепват към стената. Дебелите плочи от 8 сантиметра трябва да покрият тънките плочи, залепени около прозореца. Изпълнението на топлоизолационна система с каменна вата е по-трудно и със сигурност по-скъпо, но крайните резултатите си струват вложените усилия и средства. Преди механичното фикиране на ватата с дюбели, с специално ренде, се изравняват всички ръбове на плочите.
Лепилно шпакловъчната смес се нуждае от около 48 часа, за да изсъхне преди плочите от каменна вата да се фиксират с елементи за механично закрепване. За закрепването на топлоизолационите плочи от каменна вата се използват специални дюбели със стоменен пирон, поради по-голямата й тежест. Дюбелирането трябва да става само върху участъци, под които има плътен лепилен слой. Главите на дюбелите не трябва да са изравнени с повърхността на плочите и да не стърчат. След дюбелирането може да се пристъпи и към нанасянето на лепилно шпакловъчната смес по цялата повърхност на плочите. Това е операция, която се изпълнява преди полагането на армировъчната мрежа.
Преди ремонта

Апартаментът се намира в панелен блок в един от кварталите на София. Разпределението е много удобно. От антрето се влиза във всички помещения. Банята и тоалетната са в едно помещение. То е със стандартни размери. В кухнята има място за всичко – печка, хладилник, пералня и мивка с шкафове. От нея се излиза на един балкон, който е и пред спалнята. Стаята е с размери 3,50 на 3,80 м, което позволява спокойно да да се разположат в нея спалня и гардероб. Холът е с голям прозорец и врата към тераса.
Измазване на стената от газобетон

За измазване на стените, изградени от газобетон ще използваме специална тънкослойна мазилка. Тя е разработена за полагане върху силно порьозни основи като газобетон, пенобетон и други водопоглъщащи материали. В състава й са включени вещества, които осигуряват бавно съхнене на материала. Това предотвратява последващо напукване. Хомогенизираният разтвор се нанася директно върху основата от газобетон с маламашка. При приготвянето на сместа се използва само вода и не се препоръчва добавянето на каквито и да е други смеси.
За да се предотврати появата на пукнатини между панелната стена и газобетона в мазилката се вгражда тънка армировъчна мрежа. Много често за лепене и дори за измазване на газобетон се използва циментово лепило за плочки и естествено се предпочита най-евтиното възможно. Лепилото за плочки не осигурява добро сцепление между газобетона и стената не е достатъчно здрава. А когато с лепило се измажат бързооасорбиращите вода газобетонни блокчета, неминуемо се появяват пукнатини, които след това трябва да се обработят допълнително. Това увеличава разхода на материал и време.
Докато специално разработените за газобетон материали имат отлично сцепление към основата и бавното им съхнене осигурява гладка повърхност, без пукнатини.
Зазиждане на балконската врата

Грундирането на стената на балкона с дълбокопроникващ грунд ще обезпраши основата и ще осигури максимално сцепление с лепилото, с което ще слепим газобетонните блокчета.
Грундът може да се нанесе и с мече, но при по-грапави основи е препоръчително използването на баданарка.
Преди да се започне със зидането на газобетонните блокчета, върху основата се полага пласт пясъчноциментов разтвор. След това се приготвя и специалния лепилен разтвор за свързване на блокчета от газобетон. Лепилото се разбърква в съд с определеното количество вода до получаване на хомогенна, мека и пластична смес.
Лепилото се нанася върху основата и блокчетата на първия ред се подравняват и нивелират с помощта на гумен чук, нивелир и мастар. Лепилата, предназначени за зидария на газобетон, пенобетон и др., представляват цименто-пясъчни състави, модифицирани с пластифициращи и водозадържащи химически добавки. Прибавянето към заводските смеси на цимент, лепила за плочки, пясък или други вещества нарушава първоначалното проектно съотношение между компонентите им.
Лепилото има много добро сцепление с основата и последваща висока якост на свързване. Зидането на стени от газобетонни блокчета със специалното лепило за газобетон е много по-лесно и бързо от традиционното. Рязането на газобетонните блокчета се извършва лесно и бързо с помощта на трион за газобетон и тристранен прав ъгъл. Тънкослойното нанасяне на лепилния разтвор определя и дебелината на фугата, която е между между 1 и 3 mm. При външна зидария, тънкият слой лепило не създава така наречените термомостове в стената и тя има равномерна топлоизолационна способност по цялата си площ.
Кърти, Чисти, Извозва

Къртенето на бетон, тухла или фаянс е процес, при който се разрушава целостта на дадения материал. За целта се използват професионални умения и инструменти.
Не подценявайте тази първа част от вашия ремонт. Доверете се на специалистите в тази област – фирмите за къртене и извозване. Не се заемайте сами с тази задача. Ще си спестите много неприятности. Изхвърлянето на строителни отпадъци в контейнерите пред блока е забранено. Помислете за чистотата на града в който живеете.
Смяна на дограмата

При избора на дограма трябва да се отчитат различните дадености на обекта – изложението, средногодишните температури и други. Затова консултирайте се със специалистите, когато решавате колко камери да има профилът на рамката какъв да бъде стъклопакетът, има ли нужда от К-стъкло или това само ще ви създаде проблеми през лятото. Топло и звукоизолационните характеристики на дограмата се подобряват с увеличението на броя на камерите в профилните конструкции. Ефектът на топлинната защита се подобрява и с увеличаване на дебелина на профила и вида на стъклопакета.
Преди да се фиксира прозореца, той трябва идеално да се нивелира. При недобре нивелиран прозорец механизмите и обковът не биха могли да работят нормално и това би могло да доведе до бързо износване и деформиране на дограмата. След нивелирането, касата на прозореца се фиксира към зида с рамкови дюбели. Но за окончателното фиксиране на прозореца се използва монтажна полиуретанова пяна. Ако сте решили, да имате външни и вътрешни подпрозоречни дъски, добре е да го заявите още при поръчването на дограмата.
Степента на шумоизолация при прозорците, зависи от стъклопакета - дебелината на стъклата и броя на уплътнителите. Шумоизолационните свойства на прозореца не зависят толкова от материала на рамката, колкото от нейната конструкция и типа остъкление. Производителите на дограма предлагат богат избор от цветове на профилите. Може да избирате в съответсвие с цветовите интериорни решения. За дневната ние избрахме дървесен декор с цвят златен дъб, а за стаите – класическо бяло.
Преустройство на апартамента

Старото разпределение с една спалня, голяма дневна с тераса, кухня в отделно помещение и баня. Във връзка с нуждите на бъдещите обитатели - младо семейство, се появи идеята голямото дневно помещение да съчетае в себе си кухня, трапезария и дневна в едно отворено пространство, а бившата кухня да се преустрои в бъдеща детска стая. Така в разпределението рационално ще се отдели нощната от дневната зона.
Голямата дължина на дневната позволява последователното разполагане на кухня, трапезарна маса и мека мебел. Към площта на дневната се прибавя и тази на терасата, разбира се с подходящо топлоизолиране. Частичният окачен таван и различната настилка дава възможност за подчертаване на отделните кътове. Всички ел. инсталации се прокарват в тавана от гипскартон и така не се нарушават налични инсталации. Зад кухненския ред ще се изгради дублираща стена, в която ще минат ВиК-изводите.
В родителската спалня стената, която е гръб на леглото ще се оформи с ефектна декоративна мазилка за акцент, което ще се приложи и по стената с телевизора в дневната.
Впечатлението за уют и хармония от това жилище ще се получи и от меките и топли тонове по стените и балансирания контраст между няколко цвята. Сполучливо подбраните мебели в съвременен стил ще бъдат съчетание на дърво и текстил в пастелни и светли тонове.