Страница 1 от 1

Самонивелираща замазка

Публикувано: нед ное 30, 2008 4:30 pm
от secom
Здравейте МАЙСТОРИ!!!
Това лято направих циментова замаска на помещениние около 110 кв. Особенното е , 4е пясъка който използвах бе кварцов и специални фибри заради водното подово отопление. Имам идея да използвам самонивелираща замазка която да служи като запе4атка. Притеснението ми е дали няма да полу4а температурни загуби (ако действа като изолация :shock: ) и ако няма такива как подобра да я направя.
Благодаря предварително за съветите!!!

Публикувано: чет дек 11, 2008 11:04 pm
от Kondor
Здравей! Ами гледай предаванията там много добре е обяснено. Пък и тая замаска ще ти дигне нивото с не повече от 1,2 см.

Публикувано: нед дек 14, 2008 10:27 am
от Best
Повечето самонивелиращи подови замазки са на циментова основа, така че не би трябвало да бъдат изолатори. Но има на гипсова основа, които е по-логично да са с някакви изолиращи качества. Но при всички случаи като купуваш замазката чети указанията - там със сигурност ще пише дали става за над подово отопление. Това е вайно полсе и за настилкта, която ще слагаш.

Публикувано: пон дек 15, 2008 1:35 pm
от paveto
А върху замазката какво мислиш да сложиш ?

Публикувано: ср дек 17, 2008 11:27 pm
от secom
Здравейте! Много се порових за въпросната замазка в нета и установих, 4е всеки производител си хвали неговата стока(което е нормално) и затова повдигнах темата във форума да чуя мнението на практиците което е най-важно за мен. След двумесе4ен подбор на информацията се установи, че с maxit ABS 148 се постигат най-добри резултати. Видях под на които се нанасяше около 2,5 см на един пласт и нямаше проблеми с напукването. След около 5 часа може спокойно да стъпваш по него и се получи много добре. Технологията я сванах и бих посъветвал колеги които за пръв път ще правят такава замазка да прочетат внимателно изискванията на производителя, да имат един човек който само да бърка разтворите защото много бързо засъхва разтвора и след сплайстването между различните бъркала си остават неравности.
А, колкото до подовите настилки ще бъдат в камък(гранит) и дърво(дъб)

Публикувано: пет дек 19, 2008 12:46 pm
от n.mravov
Разбира се, че всеки производител хвали своите продукти. Освен самия продукт обаче, има някои неща, които не зависят от неговите свойства. Това са, както правилно е забелязал Secom, технологията на работа и предписанията на произодителя относно пропорциине на забъркване, но освен това трябва да се има предвид основата, върху която се полага саморазливката и климатичните условия, при които се работи.
По отношение на основата - тя трябва да бъде достатъчно здрава, без пукнатини и разделящи субстанции като мазни петна, прах и остатъци от стари лепила. Тя трябва да е и достатъчно добре изсъхнала ако става дума за бетон или цим. замазка като това означава влажност под 2,5 СМ%.Основата освен това задължително трябва да бъде грундирана.
Климатични условия - ако искаме да получим отличен краен резултат добре е полагането на саморазливката да става при следните условия: темп на въздуха в помещението мин. 18 градуса, темп. на основата мин. 15 градуса, влажност на въздуха - не повече от 75%
По отношение на продуктите Хенкел под марка Thomsit също предлага саморазливка с означение DH Maxi, която може да се полага при деб. на пласта до 3см в една операция, като отгоре може да се стъпва 3часа след полагането.
При цим. замазки отдолу се използва грунд R 777

Публикувано: вт дек 23, 2008 11:40 pm
от zoro
Николай , може ли саморазливката да се положи на два слоя , първия да заравни грубо вдлъбнатините , а после втория да даде нивото?

Публикувано: съб яну 03, 2009 11:28 am
от secom
Честита Коледа и весела нова година!
Благодарности към всички които взеха отношение по темата.
Относно замазката, смятам 4е n.mravov е написъл подробно технологията за полагането и. Ли4но аз ще из4акам за напролет, тъй като температурите в помещенията не отговарят на посо4ените от производителя и ще ви информирам за полу4ените резултати :wink:

Относно възможността за работа на няколко слоя

Публикувано: пет яну 09, 2009 11:51 am
от n.mravov
Да Zoro,
Възможно е, но по принцип е по-добре да се работи в една операция. Риска при работата в повече от един пласта идва от две неща: първо дали ще се получи добро сцепление между пластовете и второ дали последния пласт ще е с минимално допустимата дебелина.
И двете неща са преодолими. Сцеплението зависи от доброто почистване на повърхността преди полагане на горния пласт и евентуално може допълнително да се подобри с грундиране. Минималната дебелина просто трябва да се предвиди за да имаме достатъчна здравина.
Така че, както казах - възможно е да се работи в няколко пласта, но е по-добре да е в 1.